0541 677 12 62 

  •                                          

Araç Kiralamak Mı Yoksa Satın Almak Mı?

  • Blog
  • Araç Kiralamak Mı Yoksa Satın Almak Mı?

İlk ortaya çıktığı dönemlerde yeterince ilgi görmeyen araç kiralama hizmetleri, günümüzde oldukça popüler. Kurumsal ya da bireysel, kısa dönem veya uzun dönem gibi pek çok seçeneğin sunulduğu kiralama hizmetlerinin avantajları ile dezavantajları ise süregelen bir tartışma konusu. Bu tartışmadan doğru sonuca ulaşabilmek adına hem avantajların hem de dezavantajların iyi bir şekilde bilinmesi ve bunların rasyonel olarak karşılaştırılması gerekir.

 Araç Kiralamanın Avantajları Dezavantajları

 Hem bireysel hem de kurumsal olarak araç kiralamanın avantajları oldukça fazla. Bu avantajlardan ön plana çıkanları şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • Kurumsal olarak araç kiralayan firmalar, araç kiralama vergiden düşme olanağından yararlanır. Bu da şirketin vergiye denk düşen gelirlerinin kasasında kalmasına olanak tanır.
  • Kurumsal araç kiralama sayesinde firmalar araç satın almak için nakit paralarını harcamak ya da borçlanarak faiz ödemek zorunda kalmaz. Nakit varlıklarını gelir sağlayacak yatırımlara yönlendirebilir.
  • Araç kiralama hizmeti alan bireyler ya da firmalar; sigorta, kasko, bakım ve onarım gibi işler için zaman ve para harcamakta kurtulur. Kiralık araçlarda bu işlemler kiralama firması tarafından yapılır.
  • Araç satın almak yerine kiralamayı tercih eden firmalar ve bireyler ÖTV ile MTV gibi vergilerden de kurtulmuş olur.

 Yukarıda bahsedilen araç kiralamanın avantajları yanı sıra, bir dizi dezavantajdan da söz edilebilir. Bu dezavantajlar da kısaca şöyle ifade edilebilir:

  • Günümüz piyasa şartlarında, satın alınan araçlar kısa sürede büyük değer kazanabiliyor. Araç satın almak yerine kiralamak, ortaya çıkan değer artışından mahrum kalınmasına neden olabilir.
  • Araç kiralama hizmeti, yıllar boyunca artan ücretler ödenmesine rağmen herhangi bir araca sahip olunamaması gibi bir dezavantaj yaratır.

 Şirket araç kiralama huşunda Karadeniz bölgesinin en güvenilir firmaları arasında yer alan Trabzon Vip Oto Kiralama olarak sizlere sunmuş olduğumuz avantajlardan yararlanmak için, aracınızı şimdi rezerve edin!


trabzonarackiralama


 Araç Satın Almanın Avantajları Dezavantajları

 Araç kiralamanın avantajları olduğu kadar, satın almanın da bazı avantajları ve dezavantajları mevcut. Bu noktada da öncelikle avantajlardan bahsedilmesi daha doğru olur. Kurumsal olarak araç satın almak, araç tutarının gider olarak gösterilmesine olanak tanır. Ayrıca hem bireysel hem de kurumsal satın almalarda, araca bir yatırım gözüyle bakılabilir. Bu durumda aracın değerlenmesinden faydalanılabilir. Araç satın alma yöntemi tercih edilerek, kiralama şirketlerinin sunduğu modellerle sınırlı kalmak da engellenmiş olur.

 Araç satın almanın dezavantajlarının başında yüksek vergi ödemek gelir. Özellikle Türkiye şartlarında ÖTV oranlarının yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, satın alınacak aracın fiyatı kadar da vergi ödemek durumunda kalınabilir. Bu durum, bireysel satın almalarda büyük bir yük oluşturur. Ayrıca düzenli olarak araç bakımları ile ilgilenmek, MTV ödemek, sigorta ve kasko gibi masrafları ödemek gibi bir dizi gider ve uğraş da satın almanın dezavantajları arasında gösterilebilir. Son olarak da kredi ile araç satın alınması durumunda, yüksek faiz yükünün altına girmek durumunda kalınması da araç satın almanın olumsuz yönleri arasında sayılabilir. Bahsedilen avantajlar ile dezavantajları iyi bir şekilde kıyaslanması ve sonrasında karar verilmesi tavsiye edilir.

 Elbette Son Karar Sizin!

 Şirkete araç kiralama ya da bireysel araç kiralama ile araç satın alma arasındaki farkları inceledikten sonra, nihai kararı vermek sizin elinizde. Eğer kiralama kararı aldıysanız ancak bu hizmeti nereden alacağınıza dair kararı vermekte zorlanıyorsanız, Trabzon Vip Oto Kiralama ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz. Araç kiralamanın sağladığı avantajların yanı sıra firma olarak müşterilerimize sağladığımız avantajlardan da yararlanmak için bizimle bağlantı kurabilirsin.